Training and Teams

All training sessions for all teams will be posted on this page and on our facebook page.

Grass training cancelled tonight - U7, U9, U11

Due to the weather conditions, grass training for our U7 - U11 teams has been cancelled.

For Team Schedules (Div 3, 4, 5 and J1 & 2)

team app brochure

Junior Training Times - Week Commencing 15 March

Junior Training Times - Week Commencing 15 March

Junior Training week



Day

Time

Where

J1

Tuesday

5 – 7 pm

SHC Field 2

J2

Thursday

5 – 6 pm

SHC Field 2

U13

Thursday

5 – 6 pm

SHC Field 2

Juniors Playing Mens

Thursday

6 -7 pm

SHC Field 2

U11, U9 & U7s

Come and Try Sessions

Friday

5:30 – 7 pm

Grass Field clubhouse

 

Preseason Training and Other Dates


Senior Teams 10 / 11 October

Senior Teams 3 / 4 October

Senior Teams 26 / 27 September

Juniors Finals Weekend

Screen  Shot 2020- 09- 24 at 7. 10. 15 am

Senior Teams for Weekend 19 /20 September

Junior Draw

Screen  Shot 2020- 09- 18 at 7. 09. 25 am


NOTE:  Shaw Park:  Shaw Rd, Wavell Heights

Senior Teams for Weekend 12 / 13

Thanks to those players that are doubling and tripling up due to injuries and QLD Secondary Schoolboys.

If you are unable to play, please let the club know ASAP.



Senior Teams for Weekend Sept 5/6

Senior Teams for August 29 / 30

Weekend Junior Rounds - 29-30th

 

Rnd

Ladder 

Date

Time

Venue

Field

Opposition

J1

11

3rd

Fri 28 Aug 2020

7:30 PM

SHC

1

Valley

J1

12

?

Sun 30 Aug 2020

9:15 AM

SHC

2

Norths

J2

8

2nd

Sat 29 Aug 2020

10:30 AM

Redcliffe

1

Redcliffe

U13

8

4th

 

 

BYE

 

 

U11

8

3rd

Sat 29 Aug 2020

10:30 AM

SHC

Gr 5

U of Q

U7/9

8

NA

Sat

Aug 2020

8:20 AM

Henry Ziegenfusz

5a

Bulimba vs Bulimba !

 

Full BHA Draw:  https://www.revolutionise.com.au/brisbanehockey/games

Full Redlands Draw:  https://www.revolutionise.com.au/redlandsha/games/5820/&d=12729

Burringbar Pk:  Kittyhawk Drive, CHERMSIDE

Finsbury Pk: Finsbury Rd, NEWMARKET

Dorrington Pk:  Mirabooka Ave, ASHGROVE

Redcliffe:  534 Oxley Avenue, REDCLIFFE

Henry Ziegenfusz Pk:  Fitzroy Street, CLEVELAND

Senior Teams for 22 August

Weekend Junior Rounds - 22/23 August


TEAM

Round

Date

Time

Venue

Field

Opposition

J1

10

Fri 21 Aug 2020

8:45 PM

Burringbar

1

Commercial

J2

7

Sat 22 Aug 2020

9:15 AM

Redcliffe

1

Redcliffe

J2

7

Sun 23 Aug 2020

10:30 AM

Easts

1

Valley

U13

7

Sat 22 Aug 2020

10:30 AM

Redcliffe

1

Valley

U11

7

Sat 22 Aug 2020

9:15 AM

Redcliffe

Grass

Redcliffe

U7/9

7

Sat 22

Aug 2020

8:20 AM

Henry Ziegenfusz

1a/1b

Logan / Red

 

Full BHA Draw:  https://www.revolutionise.com.au/brisbanehockey/games

Full Redlands Draw:  https://www.revolutionise.com.au/redlandsha/games/5820/&d=12729

Burringbar Pk:  Kittyhawk Drive, CHERMSIDE

Finsbury Pk: Finsbury Rd, NEWMARKET

Dorrington Pk:  Mirabooka Ave, ASHGROVE

Redcliffe:  534 Oxley Avenue, REDCLIFFE

Henry Ziegenfusz Pk:  Fitzroy Street, CLEVELAND

Teams for Weekend 15 / 16 August

Weekend Junior Rounds

TEAM

Round

Date

Time

Venue

Field

Opposition

J1

9

Fri 14 Aug 2020

7:30 PM

Easts

1

Kedron Wavell

J2

6

Sat 15 Aug 2020

10:30 AM

State Hockey Centre

2

Pine Hills

U13

6

Sat 15 Aug 2020

8:00 AM

State Hockey Centre

1

Commercial

U11

6

Sat 15 Aug 2020

10:30 AM

State Hockey Centre

Grass 2

St Andrews

U7/9

6

Saturday

8/8/20

8:20 AM

Henry Ziegenfusz

1a/3c

Logan


Full BHA Draw:  https://www.revolutionise.com.au/brisbanehockey/games

Full Redlands Draw:  https://www.revolutionise.com.au/redlandsha/games/5820/&d=12729

Burringbar Pk:  Kittyhawk Drive, CHERMSIDE

Finsbury Pk: Finsbury Rd, NEWMARKET

Dorrington Pk:  Mirabooka Ave, ASHGROVE

Henry Ziegenfusz Pk:  Fitzroy Street, CLEVELAND

Teams for Weekend 8/9 August

Junior Rounds - Weekend Games

TEAM

Round

Date

Time

Venue

Field

Opposition

J1

8

Sunday 9/8/20

09:15

State Hockey Centre

2

Easts

J2

5

Saturday

8/8/20

10:30

State Hockey Centre

1

UofQ

U13

5

Saturday

8/8/20

9:15

State Hockey Centre

1

Easts

U11

5

Saturday

8/8/20

11:45

Dorrington Park

Grass 2

Norths

U7/9

5

Saturday

8/8/20

8:20

Henry Ziegenfusz

1a/1c

Orange / Blue


Full BHA Draw:  https://www.revolutionise.com.au/brisbanehockey/games

Full Redlands Draw:  https://www.revolutionise.com.au/redlandsha/games/5820/&d=12729

Burringbar Pk:  Kittyhawk Drive, CHERMSIDE

Finsbury Pk: Finsbury Rd, NEWMARKET

Dorrington Pk:  Mirabooka Ave, ASHGROVE

Henry Ziegenfusz Pk:  Fitzroy Street, CLEVELAND

Saturday (1 August) U7/9 Game Cancelled

The Board for Redland Hockey Association has made the decision to cancel all games scheduled for tomorrow, Saturday August 1st, due to the uncertainty surrounding the current Covid-19 situation in South Brisbane.

Teams for Weekend August 1/2




Junior Rounds 1 & 2 August

TEAM

Round

Date

Time

Venue

Field

Opposition

J1

6

Friday 

31/7/20

18:15

Burringbar

2

PR St Andrews

J2

4

Saturday

1/8/20

10:30

State Hockey Centre

2

PR St Andrews

U13

4

Saturday

1/8/20

9:15

State Hockey Centre

2

Norths

U11

4

Saturday

1/8/20

11:45

Finsbury Park

Grass 1

Norths

U7/9

4

Saturday

1/8/20

8:20

Henry Ziegenfusz

1a/1b

Purple / Logan

 

Full BHA Draw:  https://www.revolutionise.com.au/brisbanehockey/games

Full Redlands Draw:  https://www.revolutionise.com.au/redlandsha/games/5820/&d=12729

Burringbar Pk:  Kittyhawk Drive, CHERMSIDE

Finsbury Pk: Finsbury Rd, NEWMARKET

Henry Ziegenfusz Pk:  Fitzroy Street, CLEVELAND

Friday 31 July - J1 Team

ROUND 6 vs St Andrews


  1. Papasian, Dylan
  2. Stephens, Benjamin
  3. Woosnam, Jay
  4. Smeulders, Patrick
  5. Systa, Sam
  6. Doyle, Sean
  7. Rapisardi, Damian
  8. Thrupp, Kipp
  9. Desses, Michael
  10. Riley, Darcy
  11. Laine, Koby
  12. Hawgood, Robert
  13. Armstrong, Jude
  14. Cox, Joshua

Senior Teams for Weekend 25/26 July



Friday 24 July J1 Team

Round 5 Team vs Northern Suburbs  

  1. Papasian, Dylan
  2. Stephens, Benjamin
  3. Woosnam, Jay
  4. Smeulders, Patrick
  5. Systa, Sam
  6. Doyle, Sean
  7. Rapisardi, Damian
  8. Thrupp, Kipp
  9. Desses, Michael
  10. Riley, Darcy
  11. Laine, Koby
  12. Hawgood, Robert
  13. Armstrong, Jude

Venue:  State Hockey Centre 2.  Time 8:45pm

Junior DRAW - Weekend 25/26

TEAM

Round

Date

Time

Venue

Field

Opposition

J1

5

Friday

24/7/20

 20:45

SHC

2

Norths

J2

3

Saturday 25/7/20

   8:00

Easts

Commercial 

U13

3

Saturday 25/7/20


BYE

U11

3

Saturday 25/7/20

10:30

SHC

5 Grass

Easts

U7/9

1

Saturday 11/7/20

8:20

Henry Ziegenfusz

 3a

 3c

Gold 

Red


Full BHA Draw:  https://www.revolutionise.com.au/brisbanehockey/games

Full Redlands Draw:  https://www.revolutionise.com.au/redlandsha/games/5820/&d=12729

NOTE:  Henry Ziegenfusz Pk:  Fitzroy Street, CLEVELAND

Please notify the coaches / managers if your child cannot attend this weeks match 

Senior Teams for Weekend July 18/19

Please be at the ground 45 mins before your game. Remember Div 1-3 are meeting at the clubhouse, as change rooms are unavailable at SHC.

Thanks to those players doubling up again this weekend.


Friday 17 July J1 Team

  1. Papasian, Dylan
  2. Stephens, Benjamin
  3. Woosnam, Jay
  4. Smeulders, Patrick
  5. Systa, Sam
  6. Doyle, Sean
  7. Rapisardi, Damian
  8. Thrupp, Kipp
  9. Desses, Michael
  10. Riley, Darcy
  11. Laine, Koby
  12. Hawgood, Robert
  13. Armstrong, Jude

JUNIOR DRAW - Weekend 18/19 July


TEAM

Round

Date

Time

Venue

Field

Opposition

J1

4

Friday

17/7/20

20:45

UofQ

4

Valleys

J2

2

 Saturday 18/7/20

10:30 

Easts

Easts 

U13

2

Saturday 18/7/20

8:00

Easts

1

Valley

U11

2

Saturday 18/7/20

10:30

Shaw Park

1

Valley

U7/9

1

Saturday 11/7/20

8:20

Henry Ziegenfusz

 

 


Full BHA Draw:  https://www.revolutionise.com.au/brisbanehockey/games

Full Redlands Draw:  https://www.revolutionise.com.au/redlandsha/games/5820/&d=12729

  • Shaw Park:  Shaw Road, WAVEL HEIGHTS
  • Henry Ziegenfusz Pk:  Fitzroy Street, CLEVELAND

Please notify the coaches / managers if your child cannot attend this weeks match 

Senior Teams for Weekend 11 / 12 July



Senior Training Leading up to Games Restart

Senior Training Leading up to Games Restart

 

Tuesday, 23 June             Division 1 Squad                6:30pm Warm Up for 7pm -8:30 Turf                         ½ Field

                                             All other Seniors               6:15pm – 7:00 Fitness on Grass Fields

Thursday, 25 June            All Seniors                          SHC 2 Turf from 6pm to 7pm                                   Full Field

 

Tuesday, 30 June             Division 1 Squad                6:30pm Warm Up for 7pm -8:30 Turf                      ½ Field

                                             All other Seniors               6:15pm – 7:00 Fitness on Grass Fields

Thursday, 2 July                 All Seniors                         SHC 2 Turf from 6pm to 7pm                                    Full Field

 

Sunday, 5 July                    Division 1 Squad               7:30am Warm Up for turf 8am – 10am

 

Tuesday, 7 July                  Division 1 Squad               6:30pm Warm Up for 7pm -8:30 Turf                      ½ Field

                                             All other Seniors               6:15pm – 7:00 Fitness on Grass Fields

Thursday, 9 July                 All Seniors                         SHC 2  Turf from 6pm to 7pm                                    Full Field

 

Under Covid requirements, we need to meet in Car Park 2 before entering the SHC facility

Junior Training Commencing 18 June

J2 and U13 on SHC Field 2  -  Strictly. 5:05 to 5:50 PM

  • Meet in Riverside Carpark
  • Leave Hockey Bags in the Car (take in shin pads, mouth guards, water bottles, sticks)
  • Enter SHC as a team
  • Do not enter dugout


U7, U9, and U11s on Grass Fields. -  5:00 - 6:00 PM
  • Meet on fields behind the club house

Senior Training Week Commencing 15 June

Training week Commencing 15 June

Tuesday, 16 June              Seniors Fitness                  6:15pm         Grass Fields    All Players

                                             Division 1 Squad               7pm Turf       ½ Field

                                             

Tuesday Senior Turf Squad


Chris Dick


Troy Cooper


Jun Sugio


Nic Smith


Shu Sugio


Reilly Newberry


Lindsay Bowles

Josh Nicol


Corey Hale


Louis Hassum


Jai Hale


Luke Randle


Cale Cramer


Oliver Conroy


Issac Layton


Michael Francis


Matthew West






 


 Thursday, 18 June           All Seniors           Turf from 6pm to 7pm                                    Full Field

Senior Training Times


Tuesday                             Seniors Fitness                  6:15pm         Grass Fields

                                             Division 1 Squad               7pm Turf       ½ Field

Thursday                            All seniors                           6pm - 7pm    Full Turf

Team Lists for 14/03 & 15/03

Times and teams for Round 1 games are below.

Please be there 60 mins before your game.


Saturday 14/03

Div 3  Starts at 12:0pm

Div 2  Starts at 1:30pm

Div 1  Starts at 3:00pm

Sunday 15/03

Div 5 Starts at 12:00pm

Div 6 Starts at 1:30pm


Div 1 @3:00pm Div 2 @1:30pm Div 3 @ 12:00pm Div 5 @ 12:00pm Div 6 1:30pm
vs Saints @ SHC 2 vs Easts @ EHTT
Dick, Chris West, Matthew Rapisardi, Damian Fensom, Daniel Conway, Timothy
Atkinson, Jayden Cutler, Jaryd Clark, Patrick Alcorn, Maxwell Alcorn, Maxwell
Conroy, Oliver Frazer, Matthew Hawgood, Robert Armstrong, Jude Connors, Paul
Cramer, Cale Grant, Adam Lockwood, Matthew Connors, Paul Conway, Adam
Douglas, Justin Gray, Jess Madden, Brendon Cox, Joshua Harris, Hayden
Farrell, Harrison Hale, Jai Martin, Jack Doyle, Sean Harris, Wayne
Hale, Corey Hassum, Louis Miller, Nick Laine, Koby Kandasamy, Kumaresan
Layton, Isaac Mais, Alistair O'Connell, Sean Lester, Jordan Lester, Jordan
Newberry, Reilly Martin, Jack Papasian, Dylan Pola, James Pola, James
Randle, Luke Nicol, Joshua Singh, Jaspreet Riley, Darcy Tran, Lee
Smith, Nicolaas Thrupp, Kipp Sugio, Shu Smeulders, Patrick  
Frazer, Matthew Clark, Patrick Riley, Darcy Smeulders, Mathew Nolan, Matthew
Gray, Jess Miller, Nick Laine, Koby Systa, Sam Poulton, Ben
Mais, Alistair Moller, Liam Lester, Jordan Zuideveld, Todd  
Nicol, Joshua Nielsen, Gary      
  Sugio, Shu      

Training week Commencing 9 March

Tuesday, 10 March            Seniors Fitness                  6:15pm         Grass Fields

                                             Division 1 Squad               7pm Turf       ½ Field

                                             Division 2 Squad               No turf available